Darüşşafaka FTR

Erol Kastamonu: “Tekerlekli sandalye aldım ve neredeyse hiç kullanmadım”

Erol Kastamonu, 35 yaşında… Geçirdiği trafik kazası sonucu omuriliği hasar görüyor. İki kez ameliyat oluyor. İki haftaya yakın yoğun bakımda kalıyor. Boyundan aşağısı felç olan Kastamonu, hastaneden taburcu olduğu gün sedyede Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getiriliyor.

erol kastamonu_2708_2Erol Kastamonu, 1977 doğumlu…  23 Şubat’ta Çorum’da geçirdiği trafik kazası sonucu boyundan aşağısı felç oluyor. İlk müdahalesi Çorum Devlet Hastanesi’nde yapılıyor, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk ediliyor ve orada ameliyat oluyor. Yaklaşık iki hafta yoğun bakım ünitesinde kalıyor. Ardından özel bir hastaneye geçen Kastamonu, burada ikinci kez ameliyat geçiriyor. Doktorunun yönlendirmesiyle 26 Mart’ta Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne sedyede getirilen Erol Kastamonu’nun durumunu ilk günden bu yana tedavisini üstlenen fizyoterapist Buğra Burçak Bakal şöyle özetliyor: “Erol Bey’in yüksek seviyeli omurilik felci vardı. Boyundan aşağısı tutmuyordu. Sol bacağında ve sol elinde çok az hareket vardı. Oturma dengesi yoktu. Ayrıca vücudunda bası yaraları oluşmuştu.” Bir ay içinde yeniden yürümeye başladı. Bu doğrultuda spinal kord (omurilik) yararlanması tedavi programına başladıklarını kaydeden Bakal, “Vücudunda yarası olduğu için ‘Havuz Terapi’ veya ‘Lokomat’ gibi tedavi araçlarını kullanamadık. Bu bağlamda günde iki seans fizik tedavi ve rehabilitasyon uyguladık. Bir ayın sonunda ayağa kalktı” diyor.

Kastamonu’nun artık bağımsız hareket edebildiğini kaydeden Bakal, “Sağ elinde kasılma gibi ufak problemleri kaldı. Yazın tatil yapmak istediği için seanslara ara verdik. Bol bol yüzmesini tavsiye ettik, o da bunu yapıyor. Eylül ayından itibaren genel durumuna bakıp, tedaviye devam edip, etmeyeceğimize karar vereceğiz” görüşlerini dile getiriyor.

Trafik kazası geçirene kadar Merkezden haberdar olmadığı belirten Erol Kastamonu, çok kısa sürede hızlı yol katetmesini Darüşşafa-ka’nın deneyimli sağlık ekibine borçlu olduğunu söylüyor. Kastamonu, “Ameliyat sonrasında çekilen MR sonuçlarına göre benim şu an tekerlekli sandalyede olmam gerekiyordu. MR sonuçlarımı gören tüm hekimler, bana bunu söyledi. Buğra Bey  (Bakal) eşliğinde Mehmet Hoca’nın (Beyazova) tedavileriyle kısa sürede çok hızlı bir ilerleme gösterdim. Onların tecrübe ve bilgisi, buradaki yoğun çalışma ve doğru teşhisler sonucunda hiç kimsenin beklemediği kadar çabuk yeniden sağlığıma kavuştum” diyor.