Darüşşafaka FTR

Nuran Derinol: “Yirmi seans fizik tedavinin ardından ağrılarım geçti”

nedretderinol2Darüşşafaka Rezidansları’nda yaşayan bağışçılara en iyi koşullarda tedavi olanağı yaratmak amacıyla 2005 yılında kurulan Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, bugün ihtiyaç sahibi herkese en ileri teknolojiyle tedavi olanağı tanıyor. Merkezden, rezidans bağışçıları ihtiyaç duydukları her an ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Şenesenevler Rezidans bağışçısı Nedret Nuran Derinol da bu isimlerden…

Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yararlılıktan ötürü İstiklal Madalyası sahibi Vahdettin Derinol’un kızı olan Nedret Hanım, 29 Ekim 1927 tarihinde dünyaya geliyor. Kendini “bayram çocuğu” diye tanımlayan Derinol, “Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında dünyaya gelmişim. Annemin doğum sancıları tuttuğunda ailem, ebe bulmakta zorlanıyor, çünkü herkes merasimlerde. Büyükbabam en sonunda çok genç bir ebe buluyor. Ebe o kadar gençmiş ki büyükannem, hiç güvenmiyor. Meğerse diplomalı ebeymiş. Ben dünyaya ters gelmişim ve o ebe olmasaymış yaşamayabilirmişim” diye anlatıyor. İstiklal Madalyası sahibi babasından gururla bahseden Derinol, “Babam, Samsun’da Fransız mektebinde okumuş, aydın bir insandı. PTT’den emekli oldu. Kurtuluş Savaşı’nda büyük fayda sağlamış. Erzurum’da telgrafçı olarak çalışırken, Ruslar şehri işgal ediyor, şehrin düştüğü haberini babam İstanbul’a veriyor. Ruslar postaneyi ele geçirene kadar görevinin başında kalıyor. Ardından ayağında mestle Erzurum’un kışında İstanbul’a doğru yola koyuluyor. Her gittiği şehirde postaneye gidip, görev alıyor. O yıllar telgrafçılar büyük önem taşıyor tabii… Dört yılın sonunda İstanbul’a varıyor” diyor ve ekliyor: “Türkiye bugünlere kolay gelmedi.”

Gazetede okuduğu bir haberle Darüşşafaka Rezidansları’ndan haberdar olduğunu belirten Derinol şöyle konuşuyor:”Ablamla birlikte yaşıyorduk. 2007’de onu kaybettim. Bu sırada Darüşşafaka Rezidansları’na ilişkin bir haber okudum. 2008’de Şenesenevler Rezidans’a gidip gezdim, çok beğendim ve oradan bir daire aldım. Ama evimde yaşamaya devam ettim. Bazen rezidansa gidip, yemek yiyorum, sağlık kontrollerimi onlara yaptırıyorum. Fakat evimden ayrılmak istemiyorum, çünkü 65 yıldır bu evde yaşıyorum, o kadar çok anım var ki bırakamıyorum.”

Şiddetli eklem ağrısı şikâyetiyle Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne giden Derinol, “Son dönemde çömelip kalkamıyordum. Dizlerimde şiddetli ağrılar vardı. Öyle ki ancak birine tutunarak yürüyebiliyordum. 28 Mayıs’ta Merkeze gittim, Prof. Dr. Mehmet Beyazova, beni muayene etti. Yirmi seans fizik tedavi gördüm. Çok iyi geldi, ağrılarım geçti. Prof. Dr.  Beyazova bana ayrıca idman verdi. Her sabah kalktığımda ilk işim onları yapmak oluyor” diye anlatıyor.