Darüşşafaka FTR

Sibel Durak: “Sadece dışarı çıktığım zaman birine ihtiyaç duyuyorum”

Sibel Durak, 32 yaşında… Televizyoncu… 8 Ocak’ta çekime giderken ekip arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanıyor. On yedi gün yoğun bakımda kalıyor. 1 Şubat’ta Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildiğinde hareket edemiyor, yürüyemiyor ve sol elini kullanamıyordu. İki aylık tedavinin ardından artık yürüyor, sol elini kullanıyor ve tek başına tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

  sibeldurak_2708_2

Sibel Durak, henüz 32 yaşında… Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun… Ancak o, çocukluğundan beri hayalini kurduğu televizyonculuğun peşinden gitmeyi seçiyor. Bir televizyon kanalında çalışan Durak, geçtiğimiz ocak ayında çekime giderken ekip arkadaşlarıyla birlikte trafik kazası geçiriyor. Bir kişinin yaşamını yitirdiği kazada Durak, ağır yaralanıyor. İki haftayı aşkın bir süre yoğun bakımda kalıyor. Kendine geldiğinde ne yazık ki boynundan aşağısını hareket ettiremiyor. Doktorları tedavisine artık fizik tedavi ve rehabilitas-yonla devam etmesi gerektiğini söylüyor. Bunun üzerine annesi, kızının en iyi tedavi alabileceği merkezleri araştırıyor ve Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde karar kılıyor.
 
sibeldurak_2708_3Merkeze sedye ile getirildi

Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 1 Şubat’ta sedyede getirilen Sibel Durak, sıcacık bir gülümsemeyle bizi karşılıyor ve süreci en başından şöyle anlatıyor:  “Turizm ağırlıklı yayınlar yapan World Travel Channel’de ‘Şehirle Randevu’ isimli bir program sunuyordum.  İstanbul’da bol bol gezme şansımız oldu, restoranlar, kafeler, sergiler, müzeler… Böyle keyifli keyifli bir çekime giderken, 8 Ocak’ta maalesef bir trafik kazası yaşadık. Aslında tarihi ben sonra öğrendim, o gün ve ondan sonraki iki üç haftaya dair hiçbir şey hatırlamıyorum. On yedi gün yoğun bakımda kalmışım. Bir hafta da hastanede kendime gelmişim. Ondan sonra annem fizik tedavi için hastane araştırıyor ve Darüşşafaka ismine rastlıyor, onun fizik tedavi alanındaki başarılarını görüyor. Böylelikle 1 Şubat’ta Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden sedyeyle Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildim.”

Durak, Merkeze geldiğindeki sağlık durumunu ise şu cümlelerle açıklıyor: “Aslında o dönem durumumun farkında değildim ama annemden duyduğum kadarıyla kafamı bile tutamıyormuşum, sol tarafta tamamen his kaybı olduğundan, elimi hiçbir şekilde kaldıramıyormuşum. Ama zannediyordum ki, bıraksalar beni, yürüyeceğim.”

Artık kendi başına hareket ediyor

Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 40 günü aşkın bir süre yatarak tedavi gören Durak, “Yoğun bir tedavi programına başladık. Yatılı kaldığım dönemde sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez seans görüyordum. Bu seanslardan biri ya Lokomat ya da havuz terapi oluyordu. Özellikle havuz terapi son derece eğlenceli… Haftada bir havuz terapisi alıyorum.  Şu an evin içinde rahatlıkla hareket edebiliyorum, üzerimi kendi başıma giyinebiliyorum, temel ihtiyaçlarımı kendi kendime karşılayabiliyorum. Sadece dışarı çıktığım zaman birine ihtiyaç duyuyorum, dengeyi sağlamak açısından. O da yavaş yavaş ilerliyor zaten” diyor.

“İşime ve hayatıma geri döneceğim”

Tedavi sürecinde ilk günden itibaren gelişme gördüğü için hiç umutsuzluğa kapılmadığını vurgulayan Durak, “Hiçbir zaman ben bu kadar iyileşeceğim umutsuzluğunu yaşamadım, daima daha ileri, daha ileri… Fizyoterapistim Fatma Hanım (Kasap) da bu konuda çok destek oldu…  ‘Seni eski haline kavuşturmayı hedefliyoruz, hiç kaza yaşamamış gibi olacaksın’ dedi. İnşallah o duruma gelip, tekrar işime ve hayatıma geri döneceğim” diye duygularını dile getiriyor. Darüşşafaka’da tedavisi sürerken tavsiye üzerine gittiği bir hekimin kendisini gördüğünde verdiği tepkiyi gülümseyerek anlatan Durak, şöyle konuşuyor: “Burada tedavi olurken, genel durumumu değerlendirmesi için başka bir doktora gittim. Doktor beni gördüğünde çok şaşırdı, ‘Sizi sedyede bekliyordum’ dedi. Başından beri durumuma şahit olan herkes şu anki durumumu gördüklerinde çok şaşırıyor ve çok hızlı ilerlediğimi söylüyor.”