Düşme Önleme Programı

Düşme yaşlı bireylerin yaralanma ve ölüm sebepleri ilk sıralarda bulunan önemli bir sağlık sorunudur. Yaşlı erişkinlerde düşmelerin ölüm riskini %30`a varan oranda artıran şiddetli yaralanmalarla sonuçlanabilmektedir. Başta yaşlı bireyler olmak üzere toplumda nörolojik hastalıklar, görme problemleri, kas zayıflıkları, depresyon vb. sorunlardan dolayı düşme ve denge problemleri olan bireyler bulunmaktadır.

Çalışmalar kişilerde hangi yaşta olursa olsun kas kuvveti, esneklik, derin ve yüzeysel duyu, taban hissi, çeviklik ve dayanıklılık gibi fiziksel parametrelerin iyileştirilmesinin denge ve düşme bozukluklarını azalttığını göstermektedir.

Ünitemizde denge bozukluğu ve düşme yaralanmalarının önlenmesine yönelik egzersiz programları uzman fizyoterapistler tarafından birebir uygulanarak kişilerin günlük hayattaki bağımsızlık düzeyi ve performansı artırılmaktadır.

Dual Task egzersizleri, denge platformu üzerinde egzersizler ve kuvvet antrenmanları Düşme Önleme Programı sürecinde uygulanan yöntemlerden birkaçıdır.